Şampuan Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Genelde şampuan saç dökülmesine neden olur mu diye sorulduğunda, evet cevabını alırız. Fakat saçları yıkarken kullandığımız şampuan yerine sabun kullanmak ya da şampuanı iyice köpürtmek, dökülmemesi için sık sık kestirmek gibi bazı durumlar aslında saçın dökülmesini daha da arttırmaktadır.

Saçınızın Dökülmemesi İçin Yapılan Bazı Yanlışlar

  • Bazı insanlar saçlarını yıkarken doğal olduğunu düşünerek şampuan yerine sabun kullanıyor. Halbuki saçları sabunla yıkamak bir şeyi değiştirmiyor. Hatta şampuanlar, sabunlara göre saç derisinin ph’ına ve saçlara, formüle edilen maddelerden yapıldıkları için devamlı kullanım açısından daha uygun oluyor. Tabi ki sabunlar, özellikle zeytinyağlı olanlar kimyasal madde içermedikleri için sağlıklılar. Fakat saç yapınıza uygun olmayan sabun kullandığınız zaman doğal olsa bile saç kökleri ve derinizde egzama, saç dökülmesi ve kaşıntı görülebilir.
  • Saçlarınızı her gün veya sıkça yıkamak saçlar adına zararlı olabiliyor. Saç derimizin kendine özgü koruyucu bir florası vardır. Saçlarınızı devamlı yıkamak saçlı derinin kurumasına, saçın nemini kaybederek kırılmasına ve saç dökülmelerine sebep oluyor. Tabi ki tam tersi olarak saçı uzun bir süre yıkamamak da aynı şekilde zararlı olabiliyor. Dış ortamdan saçımıza yapışan kir ve tozlar saçların sağlıklı yapısını bozar.

Saçınızın Dökülmemesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Bilinenin aksine saçımızı devamlı kestirmek yeni saçlarımızın çıkışını hızlandırmıyor. Çünkü saç kestirmenin saç dökülmesini önlemek yönünde hiçbir etkisi yoktur. Hatta saç uçlarının da kesilmesinin yeni saçların çıkmasında hiçbir etki yoktur. Yalnızca saçların uçlarından kesilmesi, saçların daha sağlıklı ve bakımlı görmesini sağlar.
  • Birçok insan saçlarını yıkarken iyi bir şekilde temizliği sağlayabilmek için sıcak suyla yıkamaktadır. Fakat bu doğru bir yöntem değildir. Sıcak su, saçlı deriyi kurutur, yıpratır, kaşındırır ve pullandırır. Sağlıklı olmaları için saç ılık suyla hatta ılıktan biraz daha soğukla yıkanmalıdır.
  • Saç bakımında yapılan en çok hatalardan bir tanesi de devamlı şampuan değiştirmektir. Yağlı ya da kuru saçlar gibi ayrıldıklarında herkesin saç yapısı farklı olduğu için, ona göre şampuan seçmeleri ve düzenli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.