Saç boyasının saça verdiği zararlar

SAÇ BOYASININ SAÇA VERDİĞİ ZARARLAR VE SAÇ EKİMİ

Saç boyası kadınların güzel görülmek için uyguladığı yöntemdir. İlerleyen zamanlarda saçlarda görülen beyazlamalarla birlikte bazı erkeklerde saç boyasını uygulamaya başlamışlardır. Saç boyasının saça zarar verip vermediği konusunda uzmanlar çeşitli çelişkilere düşmüştür. Saç boyası saçın zamanla kurumasına, saç tellerinin aşırı şekilde sertleşmesine yok açmaktadır. Bu şekilde görülen saç değişimlerinde saçlar dökülmeye başlamıştır. Oldukça sık sık boyatma sonucunda ilerleyen zamanlarda saçlar seyrekleşir. Saç boyama sonucunda saçların ne kadar yıprandığını ancak yapılan testlerle öğrenmek mümkün olmaktadır. Saçın ne kadar yıprandığını evde kendimiz basit bir uygulama sonucunda öğrenebiliriz. Bir tane derin bir kadın içerisine saç telimizden bir adet atarak suya bırakınız. Suya bırakılan saç teli batıyor ise saçlar oldukça yıpranmış demektir. Suya bırakıldığında batmayan saç teli ise oldukça sağlıklı olmaktadır. İlerleyen yaş ile boyatma sonucunda saçlar oldukça kırılgan olup, zamanla seyrekleşir.

Boya Sonrasında Seyrekleşen Saçların Tedavi Yöntemi Var Mıdır?

Zamanla seyrekleşen saçların tedavi yöntemi seyrekleşen bölgeye saç ekimi yaptırmaktır. Boya sonucunda yıpranan saçlara saç ekimi yaptırmak oldukça basit ve ekonomik olmaktadır. Çeşitli bölgelerden alınan köklerle yapılan saç ekimleri işin ehli kişileri yapıldığında dışarıdan fark edilmeyecek kadar doğal görüntüye sahiptir. İşin uzmanları tarafından yapılmadığında komik bir görüntüye sahip olan kişilerin zamanla psikolojilerinin bozulduğu gözlerden kaçmamaktadır. Saç ekimi yaptıracak olan kişinin ekime uygun olup olmadığı ancak yapılacak olan kan tahlilleri ile belli olur. Basit bir operasyon olan saç ekimi sonrasında bireylerin oldukça hassas davranmaları ve uzman tarafından önerilen uyarılara uymaları gerekmektedir.

Saç boyası güzel görünmek için hemen herkesin kullandığı bir yöntem olup, zamanla saçta yıpranmalara yol açar. Zamanla yıpranan saçlar için en etkili ve basit olan yöntem ise saç ekimidir.